ODRA

Trasa Chałupki - Racibórz długość ok. 28 km, czas przepłynięcia 5-7 godzin

Odcinek Chałupki - Zabełków długość ok. 7 km czas przepłynięcia 1,5-2,5 godziny

Spływ zaczynamy niedaleko mostu łączącego Chałupki z Boguminem (byłe przejście graniczne) przy siedzibie Klubu Kajakowego Meander. Na tym odcinku płyniemy przez malowniczy obszar Natura 2000 "Graniczne Meandry Odry" Jest to zdecydowanie najciekawszy i najpiękniejszy odcinek Odry, gdzie rzeka jest nieuregulowana. Należy uważać na przewrócone drzewa. Po przepłynięciu meandrów trafiamy na prostą na początku której z prawej strony dopływa do Odry Olza, a po kilkuset metrach przy moście Zabełków - Olza po lewej stronie dopływamy do przystani gdzie możemy zakończyć spływ lub pójść kilkadziesiąt metrów do baru, aby uzupełnić płyny :)


Odcinek Zabełków - Krzyżanowice długość ok. 6 km czas przepłynięcia ok. 1 godzina

Spływ zaczynamy na przystani w Zabełkowie. Cała trasa do Krzyżanowic to długa, mało atrakcyjna krajobrazowo prosta, dlatego polecamy połączyć ten odcinek rozpoczynając w Chałupkach lub kończąc w Raciborzu. Meta tego odcinka na przystani przy moście Krzyżanowice - Buków.


Odcinek Krzyżanowice - Racibórz długość ok. 15 km czas przepłynięcia 2,5-3,5 godziny - TYMCZASOWO ZAWIESZONY

Spływ zaczynamy na przystani kajakowej przy moście w Krzyżanowicach. W porównaniu do poprzedniego odcinka Odra staje się bardziej dzika, znowu uważamy na zawalone drzewa i mielizny. Po około 6 kilometrach dopływamy do miejsca gdzie z lewej strony wpływa rzeka Psina. W tym także miejscu należy uważać na mały próg wodny (dobrze widoczny przy niskim stanie wody). Po kolejnych 4 kilometrach dopływamy do rozwidlenia Odry i kanału Ulga, które jest dobrym miejscem do zakończenia spływu. Wytrwalsi kajakarze mogą popłynąć dalej lewą stroną do centrum Raciborza. Po kilkuset metrach dopływamy do śluzy gdzie obowiązkowa jest przenoska kajaków. Po przeniesieniu kajaków płyniemy jeszcze około 5 kilometrów i dopływamy do przystani kajakowej mając po drodze atrakcję pod mostem kolejowym - małe bystrze.


Trasa Racibórz - Koźle długość ok. 38 km, czas przepłynięcia 6-8 godzin

Odcinek Racibórz - Ciechowice długość ok. 10 km czas przepłynięcia 1,5-2,5 godziny

Spływ zaczynamy na przystani kajakowej w Parku Zamkowym. Płyniemy po dosyć zalesionym terenie gdzie można spotkać dzikie zwierzęta i ptaki. Po około 4 kilometrach dopływamy do miejsca gdzie Odra łączy się z kanałem Ulga i wypływamy na otwartą przestrzeń. Po kolejnych 6 kilometrach kiedy Odra łagodnie skręca w lewo zauważymy prom rzeczny Ciechowice - Grzegorzowice. Przed dopłynięciem do promu jest możliwość zakończenia spływu zatrzymując się po prawej stronie. Jest to bardzo łatwy i spokojny odcinek który polecamy początkującym kajakarzom.


Odcinek Ciechowice - Dziergowice długość ok. 10 km czas przepłynięcia 1,5-2,5 godziny

Spływ zaczynamy przed miejscem w którym pływa prom. Uważamy na prom (płyniemy tylko wtedy gdy jest zacumowany po jednej lub drugiej stronie rzeki) i na lekki próg wodny zaraz za promem. Ten odcinek również należy do bardzo spokojnych i łatwych. Po około 3 kilometrach dopływamy do miejsca w którym z prawej strony dopływa do Odry rzeka Ruda. W tym miejscu można zakończyć spływ albo popłynąć dalej do Dziergowic. W Dziergowicach kończymy przy przeprawie czołgowej. Jest możliwość rozpalenia ogniska i rozbicia namiotu.


Odcinek Dziergowice - Koźle długość ok. 18 km czas przepłynięcia 3-4,5 godziny

Spływ zaczynamy przy przeprawie czołgowej w Dziergowicach a kończymy na przystani kajakowej „Szkwał” w Koźlu. Jest możliwość zakończenia spływu na stanicy kajakowej w Biadaczowie.


RUDA

Trasa Rybnik Stodoły – Turze długość 23,5 km, czas przepłynięcia 9-14 godzin

Odcinek Rybnik Stodoły – Rudy Brantołka długość 8,5 km czas przepłynięcia 3-5 godzin

Ruda jest rzeką dosyć wąską i mocno meandrującą. Przepływa przez bardzo cenne przyrodniczo i kulturowo tereny. Zwyciężyła w internetowym konkursie na Rzekę Roku 2015. Czas przepłynięcia jest zależny w dużej mierze od kajakarzy i stanu wody. Spływ zaczynamy w rybnickiej dzielnicy Stodoły, przy Jeziorze Rybnickim. Przepływamy przez Park Krajobrazowy Cysterskich Kompozycji Rud Wielkich. Pierwsza możliwość zakończenia spływu jest na wysokości przysiółka Paproć do którego dojeżdża Kolejka Wąskotorowa. Płynąc dalej docieramy to mostu na Drodze Wojewódzkiej nr 919, jest to dogodne miejsce do zakończenia spływu. Jeśli zdecydujemy się wiosłować dalej wpływamy na teren Opactwa Cystersów. Przy drewnianym moście jest możliwość zakończenia spływu jednak lepiej popłynąć trochę dalej i zakończyć go przed mostem pomiędzy Opactwem a przysiółkiem Brantołka.


Odcinek Rudy Brantołka – Turze długość 15 km czas przepłynięcia 6-9 godzin

Spływ tym odcinkiem najlepiej rozpocząć przy moście łączącym Rudy z przysiółkiem Brantołka, lub na drewnianym pomoście w miejscowości Ruda Kozielska przy moście na ulicy Sportowej. Musimy być przygotowani na przepłynięcie bardzo długiego odcinka bez możliwości zakończenia spływu, bo taka możliwość nadarzy się dopiero przy kamiennym moście przed Kuźnią Raciborską. W tym miejscu kończy się większość spływów, jednak chętni kajakarze mogą płynąć dalej. Docieramy wtedy do rozwidlenia rzeki i wybieramy lewą odnogę. Spływ możemy zakończyć w Kuźni za Pomnikiem Zwycięstwa lub płynąć jeszcze dalej. Metę spływu musimy wtedy ustalić przy moście łączącym miejscowości Siedliska i Turze.